فرش افشان رز

فرش طرح افشان یکی از انواع پرطرفدار و پرفروش بوده و با ویژگی‌های منحصر به فرد خود وارد بازار رقابتی فرش‌های ماشینی شده است. شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا این فرش برای اتاق‌های با سبک سنتی و همچنین سبک مدرن ایده‌آل است و شاید بیشتر تعجب کنید که چطور ممکن است یک نوع طرح فرش برای هر سایز اتاق تناسب داشته باشد! در مقاله حاضر سعی کردیم به این قبیل سوال‌ها پاسخ داده و ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر این طرح را بازگو کنیم.

فرش طرح افشان چگونه معرفی می‌شود؟

فرش طرح افشان، دارای طراحی پیوسته و در عین حال پراکنده و افشان می‌باشد؛ به طوری که تمامی نقش‌ها مانند بند و گل و برگ‌ها در متن فرش به صورت پراکنده و با فاصله منظم از یکدیگر طراحی شده و هیچکدام از نقش‌ها دارای قرینه نیستند.

در این نوع طرح، ترنج وسط حذف شده و گل‌هایی با اندازه‌های مختلف و با نظم متفاوتی روی فرش ترسیم می‌شوند. به همین دلیل تقارن برای این طرح فرش معنا نداشته و نقش‌ها به صورت پیوسته در سراسر سطح فرش تکرار می‌شوند.

این نوشته را از دست ندهید:
قیمت فرش ماشینی 6، 9 و 12 متری / لیست به روز شنبه 10 خرداد 1399

این طرح فرش نیز بر اساس تعداد گره‌ها به صورت افشان 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه به فروش می‌رسند. تفاوت در این است که هر چه تعداد شانه بالاتر باشد یا به عبارت واضح‌تر، هر چه گره‌ها نزدیک به هم بافته شده (تراکم بالای فرش) و پیچ خوردگی بیشتری (تعداد بالای شانه فرش) داشته باشند، در نتیجه نقش‌های روی فرش با ظرافت و شفافیت بیشتری دیده شده و جذابیت بیشتری ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های فرش طرح افشان به خصوص در صنایع فرش کاشان عمدتاً به صورت زمینه کرمی، سرمه‌ای، آبی فیروزه‌ای و گردویی طراحی می‌شوند. البته این امکان وجود دارد که رنگ دلخواه خود را به کارخانه‌های تولید کننده ارائه دهید تا بر اساس سلیقه شما، فرش سفارشی تولید کنند.

فرش افشان دریا

دلیل طراحی فرش طرح افشان

فرش طرح افشان در انواع مختلفی از جمله افشان دسته گلی، افشان حیوان دار، افشان ترنجی، افشان ختایی، افشان گل اناری، افشان شاه عباسی، افشان شکسته، افشان شاخه پیچ، افشان سلیمی، افشان گل فرنگ و مانند آن توسط شرکت‌های تولید کننده ارائه می‌شود تا هر شخصی با هر سلیقه و فرهنگی بتواند بهترین طرح را برای اتاق خود انتخاب کند.

این نوشته را از دست ندهید:
فرش 1500 شانه 3 ویژگی و 2 عیب

طراحی منحصر به فرد طرح افشان سبب شده تا فرش‌های ماشینی با این نوع طرح بتوانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند که از مهم‌ترین این اهداف می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل اینکه در طرح افشان ترنج وسط فرش حذف شده و سراسر سطح فرش با گل و برگ و بند ریز و درشت و به صورت پراکنده طراحی شده است، سبب شده است تا این فرش با اصالت ایرانی سبکی مدرن و کلاسیک پیدا کند.

به گونه‌ای که حذف ترنج، طرح افشان را برای خانه‌های با سبک سنتی و همچنین مدرن و کلاسیک بسیار ایده‌آل کرده است.

  • افرادی که در زمینه دکوراسیون فعالیت می‌کنند، بر اساس تجارب و دانش خود عقیده دارند که می‌توان اندازه اتاق را با استفاده از عناصر موجود در آن اتاق کوچکتر و یا بزرگتر نشان داد. مثلاً اگر شما اتاق کوچکتری دارید، می‌توانید با استفاده از آیینه بزرگ در یک سمت اتاق، سفید رنگ کردن کل اتاق، هم رنگ کردن رنگ درب و پنجره با رنگ دیوار، استفاده نکردن از قاب‌های عکس روی دیوار، اجتناب از تنوع رنگ مبلمان، به کار بردن کمترین میزان مبلمان و غیره، اندازه اتاق خود را بزرگتر از حد معمول نشان دهید. برای اتاق‌های بزرگتر نیز با به کار بردن این شیوه می‌توانید بزرگتر نشان دهید و یا با حذف هر کدام از این پارامترها، کمی اندازه اتاق را کوچکتر و صمیمی‌ تر جلوه دهید.

به طور طبیعی، این موضوع برای فرش‌های اتاق نیز صدق می‌کند. زمانی که فرش ما دارای طرح افشان با گل و برگ  و بند ریز و پراکنده روی سطح فرش، با زمینه تیره مانند سرمه‌ای و گردویی و بدون ترنج وسط باشد، این فرش به خصوص برای اتاق‌های کوچکتر بسیار ایده‌آل می‌باشد.

در مقابل، زمانی که فرش ماشینی افشان را با ویژگی‌های مذکور، برای اتاق‌های بزرگتر استفاده می‌کنید، طرحی کاملاً مدرن و کلاسیک به فضا بخشید و باعث می‌شود بزرگی فضا از حالت خسته کننده خارج شده و زیبایی فرش آن را صمیمانه‌تر و در عین حال بسیار لاکچری نشان دهد.

 

نمونه های فرش طرح افشان

در زیر یازده مورد از فرش طرح افشان را که در سایت ریزبافت با 10 سال ضمانت و 7 روز ضمانت بازگشت وجه عرضه می شود را معرفی می کنیم. شما مخاطبان گرامی ریزبافت می توانید برای دیدن توضیحات بیشتر هر کدام از طرح ها روی نوشته زیر عکس ها کلیک کرده و داخل صفحه آن فرش شده و مشخصات بهتری از آن فرش به دست آورید.

فرش افشان خاتم

فرش افشان خاتم

در مورد شانه و تراکم فرش افشان خاتم می خواهید بدانید؟ علاقه مند هستید بدانید فرش خاتم چه سبک و نقشه ای دارد؟ می خواهید بدانید این فرش با چه دکوراسیونی زیباتر می شود؟ قصد دارید این فرش را بخرید اما نمی دانید این نقشه با دکوراسیون خانه شما ست می شود یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال ها اینجا کلیک کنید.

فرش افشان دریا

فرش افشان درباری

فرش افشان درباری یکی از فرش هایی است که بین فروشندگان فرش شهرتی برای خود دست و پا کرده است. دلیل این شهرت نیز تقاضای بسیار این فرش است. یعنی کسانی که می خواهند فرش سبک افشان تهیه نمایند یکی از گزینه های خرید همین نقشه است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

فرش افشان رز

فرش افشان رز

فرش افشان رز یکی از نقشه هایی است که از نقشه ای بسیار جذاب برخوردار است. حتی برای کسانی که به سبک های افشان علاقه چندانی ندارند این فرش می تواند دلپذیر و چشم نواز باشد. با ما همراه باشید در مورد رنگ بندی و دکوراسیون مناسب این فرش. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرش افشان رز اینجا کلیک نمایید.

فرش افشان اسلیمی

فرش افشان اسلیمی 

فرش افشان اسلیمی یکی از طرح هایی است که در سبک افشان بافته می شود. این فرش در رنج استاندارد فرش 1000، 3000 تراکم و همچنین فرش 1200، 3600 تراکم عرضه می شود که در اینجا فرش 1000 این نقشه را بررسی می کنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرش افشان اسلیمی اینجا کلیک نمایید.

فرش ماشینی

فرش افشان پاپیونی

فرش افشان پاپیونی یکی از نقشه های مدرن در سبک افشان است. ترکیبی زیبا از مدرنیته و نگاره های اصیل ایرانی. که در رنج استاندارد 1200، 3600 تراکم بافته شده است. برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد فرش افشان پاپیونی اینجا کلیک نمایید.

فرش افشان دیبا

فرش افشان دیبا

فرش یکی از ارکان مهم دکوراسیون منزل است. همچنین کالایی نسبتا گران قیمت که اگر در خرید دقت نکنیم، متضرر می شویم. فرش افشان دیبا را در این نوشته بررسی کرده ایم با ما همراه باشید. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

فرش افشان شاهان

فرش افشان شاهان

این فرش دارای نقشه ای پر از گل هایی است که به صورت دایره وار دور هم گرد آمده اند و فرش زیبایی را خلق کرده اند. برای اطلاعات بیشتر و خرید فرش افشان شاهان اینجا کلیک نمایید.

فرش افشان مانلی

فرش افشان مانلی

فرش افشان مانلی یکی از نقشه های افشان است که با گل های زیبای طرح شاه عباسی مزین شده است. این فرش یک ویژگی عالی دارد و آن استفاده فراوان گل در نقش و نگار آن است. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرش افشان مانلی اینجا کلیک نمایید.

فرش افشان مهرسا

فرش افشان مهرسا

اگر قصد تهیه فرش را دارید، یکی از نقشه های زیبای هفتصد شانه افشان مهرسا است. این نقشه در عین این که دارای سبک افشان است رگه هایی از ترنج بودن را نیز در خود نشان می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرش افشان مهرسا اینجا کلیک نمایید.

   

فرش افشان هلما

فرش افشان هلما

فرش افشان هلما یکی از فرش های بسیار دوست داشتنی و زیبا است. که با نگاه اول و در یک چشم به هم رساندن انسان عاشق آن می شود. طرح های اسلیمی، که از اصیل ترین نقش و نگارهای ایرانی است، به این فرش زیبایی عجیبی داده است. از دیگر طرح های اصیلی که زیبایی این فرش را دو چندان می کند، طرح گل شاه عباسی است که چشم را به خود خیره می کند. برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد فرش افشان هلما اینجا کلیک نمایید.

فرش افشان یاشار فیلی

فرش افشان یاشار

طرح افشان از جمله سبک هایی است که در این روزها مشتریان زیادی پیدا کرده است. حتی مشتریانی که برای تهیه جهیزیه نو عروسان مراجعه می کنند، علاقه وافر به این سبک نشان می دهند. ناگفته نماند که نگارنده نیز خود بین سبک های فرش بیشترین علاقه را به سبک افشان دارد. فرش افشان یاشار یکی از آن نقشه های زیبا است. با ما در ارزیابی این نقشه همراه شوید. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرش افشان یاشار اینجا کلیک نمایید.

رنگ بندی های زمینه فرش طرح افشان چیست؟

  • طرح زمینه‌ای سرمه‌ای، کرمی، گردویی و آبی فیروزه‌ای سبب شده تا نقش‌های گل و برگ و بندی که روی فرش طراحی شده است، بسیار پر رنگ‌تر و تازه‌تر دیده شود. این موضوع سبب می‌شود تا فرش با طرح افشان همیشه به اصطلاح با رنگ و رو دیده شده و هیچگاه رنگ خود را از دست ندهد.

زمانی که زمینه‌های روشن مانند قرمز و سبز و غیره در فرش استفاده می‌شود، متاسفانه به مرور زمان کدر شده و جذابیت قبل را نخواهد داشت ولی این موضوع برای رنگ‌های تیره کمتر اتفاق می‌افتد.

این نوشته را از دست ندهید:
فرش ماشینی کاشان/ با شهر فرش ایران بیشتر آشنا شوید

همان طور که می‌دانید در فرش‌های ماشینی عمدتاً از نخ‌های اکریلیک و پلی استری برای بافت تار و پود فرش استفاده می‌شود. ویژگی نخ اکریلیک این است که تا مدتی پرزدهی داشته و پس از چندین هفته یا پس از اولین شستشو این مشکل حل می‌شود. پرزدهی برای فرش‌هایی که دارای زمینه‌های روشن هستند، سبب می‌شد به مرور رنگ کدر پیدا کنند ولی برای زمینه‌های سرمه‌ای یا گردویی هیچگاه کدر نشده و با گذشت زمان همان جذابیت را خواهد داشت.

  • در حال حاضر چیدمان اتاق به خصوص اتاق پذیرایی به گونه‌ای شده است که بانوان خوش ذوق ایرانی ابتدا مبلمان را در کناره‌های اتاق چیده و سپس در فضای خالی وسط، فرش پهن می‌کنند تا بی هیچ مزاحمتی، طرح و نقش روی فرش جلوه گری کنند.

اما گاهی اتفاق می‌افتد که به دلیل متناسب نبودن فضای اتاق، بانوان مجبور هستند مبلمان را به صورت دایره‌ای بچینند و حتی ممکن است برخی از افراد تمایل داشته باشند به جای پهن کردن یک فرش در وسط اتاق، دو فرش کنار هم پهن کنند تا قسمتی از مبلمان روی فرش قرار گیرد.

در این صورت فرش طرح افشان برای هر دو سلیقه ایده‌آل خواهد بود. زیرا به دلیل اینکه ترنجی در وسط نداشته و تقارن برای این فرش اهمیتی ندارد، از این رو اگر قسمتی از آن زیر مبلمان قرار گیرد، هیچ نوع مزاحمتی برای جلوه گری طرح و نقش فرش ایجاد نکرده و در همه حال فرش زیبایی خود را خواهد داشت.

نکته پایانی فرش طرح افشان

با مطالعه مقاله حاضر، مشخص شد که فرش طرح افشان به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که در طراحی دارد، می‌تواند برای اهداف متنوعی مورد استفاده قرار گیرد. طرح افشان به دلیل نداشتن ترنج در وسط فرش تبدیل به سبک کلاسیک و مدرن شده است؛ با رنگ زمینه‌ای تیره رنگ جذابیت ماندگارتری ایجاد کرده است؛ پراکنده بودن نقش‌ها بر روی فرش برای اتاق‌هایی با هر اندازه‌ای مناسب است و اهمیت نداشتن تقارن در این طرح سبب شده حتی بتوان در زیر مبلمان نیز به کار برد.

این نوشته را از دست ندهید:
فرش ماشینی فانتزی/انواع فرش فانتزی کدام است؟/خرید اینترنتی فرش فانتزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
بستن
مقایسه